اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟

مراسم تحویل بنای تاریخی کاروانسرای وکیل کرمان

توسط / یکشنبه, ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ / انتشار دراخبار
بنای تاریخی کاروانسرای وکیل کرمان

مراسم تحویل «بنای تاریخی کاروانسرای وکیل کرمان» در تاریخ ۱۸/۵/۱۳۹۶ با حضور جناب آقای وفائی مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان ، نمایندگان شرکت سمگا به عنوان سرمایه گذار و بهره بردار و نمایندگانی از صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی انجام شد .

بنای تاریخی کاروانسرای وکیل کرمانبنای تاریخی کاروانسرای وکیل کرمان در مالکیت صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور می¬باشد که موضوع سرمایه گذاری در مرمت، احیاء و بهره برداری از آن به عنوان یک مرکز اقامتی و پذیرایی در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ از طریق مزایده عمومی به فراخوان گذاشته شد.پس ازامکان سنجی فنی و اقتصادی و تائید هیات مدیره شرکت سمگا،این شرکت در مزایده مذکور حضور یافته و پس از طی مراحل و تشریفات قانونی در مورخ ۲۰/۳/۱۳۹۶ رسما به عنوان برنده مزایده اعلام شد.

کاروانسرای وکیل کرمان با قدمتی بالغ بر ۱۷۰ سال و مساحتی قریب ۱۱۰۰۰ مترمربع از جمله کاروانسراهای بزرگ ایران و به تعبیری یکی از کاروانسراهای بزرگ جهان محسوب می¬شود. این بنا که از ۱۲۰ حجره در دو طبقه تشکیل شده است در مجاورت بازار گنجعلی‌خان کرمان قرارداشته و از گذشته به عنوان محل استقرار تجار و دفاتر تجاری کاربرد داشته است .

واگذاری این بنا به منظور مرمت،احیاء و بهره برداری در مدت معین می¬تواند نقش مهمی در توسعه زیرساختهای گردشگری و عرضه نمونه های موفق احیاء بناهای تاریخی در کشور داشته باشد .

این بنا به مدت ۲۰ سال برای انجام عملیات مرمت و احیاء و بهره برداری به عنوان مرکز اقامتی و پذیرای در اختیار شرکت سمگا قرار گرفته است.

بالا